72F-110-20-P-A
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72F-110-20-P-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 72F-110-20-P-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 72F-110-20-P-A |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.110 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.26 | $0.245 | $0.209 | $0.183 | $0.17 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.15 | $0.143 | $0.117 | $0.108 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Standard |
| Tab Width: | 0.110" (2.79mm) |
| Tab Thickness: | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Length: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00051128574294 05112857429 3M15354 72F-110-20-P-A-ND 80611440290 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.145" (3.68mm) |
| Insulation: | Non-Mating End Insulated |
| Gender: | Female |
| Features: | Butted Seam |
| Detailed Description: | 0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 72F-110-20-P-A, use the request quote form to request 72F-110-20-P-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 72F-110-20-P-A.The price and lead time for 72F-110-20-P-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 72F-110-20-P-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



