72923-0
Pomona Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72923-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 72923-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 72923-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Pomona Electronics |
| Description | SMD TEST PROBE SPRING MNTDED TIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.39 | $14.62 | $13.851 | $13.235 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | - |
|---|---|
| Tip - Type: | Sharp Tip, Spring Mounted, 0.030" (0.76mm) Dia |
| Termination: | Mini Banana Female Socket (Jack) |
| Series: | 72923 |
| Ratings: | CAT III 600V |
| Quantity: | 1 Piece |
| Other Names: | 2521407 501-1213 729230 |
| Operating Temperature: | -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Tip: | Steel |
| Material - Body: | Polypropylene |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Length - Tip: | 0.177" (4.50mm) |
| Length - Overall: | 3.350" (85.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Includes: | IC Insulator Cap |
| Detailed Description: | 1A Sharp Tip, Spring Mounted, 0.030" (0.76mm) Dia Mini Banana Female Socket (Jack) Black |
| Current Rating: | 1A |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 72923-0, use the request quote form to request 72923-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 72923-0.The price and lead time for 72923-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 72923-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

