72919-39-2
Pomona Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72919-39-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 72919-39-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 72919-39-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Pomona Electronics |
| Description | TEST LEAD BANANA TO BANANA 39" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.99 | $7.59 | $7.191 | $6.871 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 33VAC, 70VDC |
| Type: | Patch Cord |
| Stacking Method: | Non Stackable |
| Series: | 72919 |
| Ratings: | - |
| Other Names: | 2521317 501-1204 72919392 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Detailed Description: | 39.0" (990.60mm) Miniature Banana Plug, Single, Sheathed To Miniature Banana Plug, Single, Sheathed Patch Cord 33VAC, 70VDC |
| Current Rating: | 10A |
| Contents: | 1 Lead, Red |
| Configuration: | Banana to Banana |
| Cable Length: | 39.0" (990.60mm) |
| 2nd Connector: | Miniature Banana Plug, Single, Sheathed |
| 1st Connector: | Miniature Banana Plug, Single, Sheathed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 72919-39-2, use the request quote form to request 72919-39-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 72919-39-2.The price and lead time for 72919-39-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 72919-39-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

