7286R10KL.25
BI Technologies / TT Electronics
7286R10KL.25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7286R10KL.25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 7286R10KL.25
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 227 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.874" Dia x 0.752" H (22.20mm x 19.10mm)
Series:7280
Rotation:3600°
Resistive Material:Wirewound
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Other Names:7286R10KL.25LF
7286R10KL25
7286R10KL25LF
987-1525-ND
Number of Turns:10
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Turret
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)