725M15396N-152
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 725M15396N-152 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 725M15396N-152 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 725M15396N-152 |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 630V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 0.520" L x 0.228" W (13.20mm x 5.80mm) |
| Series: | Orange Drop® 725M |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.429" (10.90mm) |
| Features: | Low ESL |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.015µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Capacitance: | 0.015µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 725M15396N-152, use the request quote form to request 725M15396N-152 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 725M15396N-152.The price and lead time for 725M15396N-152 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 725M15396N-152.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


