7248-2
Keystone Electronics Corp.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7248-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7248-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7248-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics Corp. |
| Description | WASHER SPLIT LOCK STN STEEL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.19 | $0.176 | $0.112 | $0.109 | ||
| 250 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.094 | $0.079 | $0.071 | $0.067 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Split Lock |
|---|---|
| Thread/Screw/Hole Size: | - |
| Thickness: | 0.050" (1.27mm) |
| Series: | - |
| Plating: | - |
| Other Names: | 36-7248-2 7248-2K 7248-2K-ND 72482 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Stainless Steel |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diameter - Outside: | 0.197" (5.00mm) |
| Diameter - Inside: | 0.117" (2.97mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7248-2, use the request quote form to request 7248-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7248-2.The price and lead time for 7248-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7248-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




