7203-12TW203
Storm Interface
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7203-12TW203 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7203-12TW203 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7203-12TW203 |
|---|---|
| Manufacturer | Storm Interface |
| Description | SWITCH KEYPAD 12 KEY 0.05A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $40.40 | $36.466 | $34.938 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $32.754 | $31.662 | $29.915 | |||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | Pin Header |
|---|---|
| Switch Type: | Conductive Rubber |
| Series: | 720 TFX-i |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Output Type: | Matrix |
| Other Names: | MGR1656 |
| Operational Life: | 2,000,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Number of Keys: | 12 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front or Rear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Matrix (Columns x Rows): | 3 x 4 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Legend Type: | Fixed |
| Legend Color: | Black |
| Legend: | Telephone Format |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Key Type: | Polymer |
| Key Color: | White |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Illumination Voltage (Nominal): | 5 VDC |
| Illumination: | Illuminated - White |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Keypad Switch 12 Polymer Keys Conductive Rubber Contacts Matrix Output Illuminated - White 0.05A @ 24VDC |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 24VDC |
| Approvals: | CE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7203-12TW203, use the request quote form to request 7203-12TW203 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7203-12TW203.The price and lead time for 7203-12TW203 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7203-12TW203.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


