71V256S10YG
IDT (Integrated Device Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71V256S10YG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71V256S10YG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71V256S10YG |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC SRAM 256K PARALLEL 28SOJ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 405 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.077 | |||||
Specifications
Data sheet
| Write Cycle Time - Word, Page: | 10ns |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Technology: | SRAM - Asynchronous |
| Supplier Device Package: | 28-SOJ |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-BSOJ (0.300", 7.62mm Width) |
| Other Names: | IDT71V256S10YG IDT71V256S10YG-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Type: | Volatile |
| Memory Size: | 256Kb (32K x 8) |
| Memory Interface: | Parallel |
| Memory Format: | SRAM |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SRAM - Asynchronous Memory IC 256Kb (32K x 8) Parallel 10ns 28-SOJ |
| Base Part Number: | IDT71V256 |
| Access Time: | 10ns |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71V256S10YG, use the request quote form to request 71V256S10YG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71V256S10YG.The price and lead time for 71V256S10YG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71V256S10YG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
