71V2556S166PFGI8
IDT (Integrated Device Technology)
71V2556S166PFGI8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71V2556S166PFGI8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71V2556S166PFGI8
Manufacturer IDT (Integrated Device Technology)
Description IC SRAM 4.5M PARALLEL 100TQFP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.465 V
Technology:SRAM - Synchronous ZBT
Supplier Device Package:100-TQFP (14x14)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:100-LQFP
Other Names:IDT71V2556S166PFGI8
IDT71V2556S166PFGI8-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:4.5Mb (128K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SRAM - Synchronous ZBT Memory IC 4.5Mb (128K x 36) Parallel 166MHz 3.5ns 100-TQFP (14x14)
Clock Frequency:166MHz