71MBSF30-01C06N
Buy 71MBSF30-01C06N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71MBSF30-01C06N
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:PC Pin
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:6
Number of Poles per Deck:2
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 6 Position DP6T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Depth Behind Panel:19.33mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Finish:-
Circuit per Deck:DP6T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.53mm