71MAS30-04B12N
Buy 71MAS30-04B12N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71MAS30-04B12N
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:12
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:4
Mounting Type:Panel Mount
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 12 Position SP12T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:35.94mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP12T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm