71MA30-02-1-08N
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71MA30-02-1-08N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71MA30-02-1-08N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:71
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:8
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:2
Mounting Type:Panel Mount
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 8 Position SP8T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:27.87mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP8T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm