71M-187-20
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71M-187-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71M-187-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71M-187-20 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN QC TAB 18-22AWG 0.187 CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.066 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Standard |
| Tab Width: | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Thickness: | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Length: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007301271 05400730127 7100163900 80601399639 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | 0.730" (18.54mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Gender: | Male |
| Features: | Butted Seam |
| Detailed Description: | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Non-Insulated |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71M-187-20, use the request quote form to request 71M-187-20 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71M-187-20.The price and lead time for 71M-187-20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71M-187-20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


