71BF36-10B10S
Buy 71BF36-10B10S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71BF36-10B10S
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:PC Pin
Series:71
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:10
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:10
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 10 Position SP10T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Depth Behind Panel:76.28mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Shorting (MBB)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP10T
Angle of Throw:36°
Actuator Type:Round (4mm Dia)
Actuator Length:17.00mm