71AS30-01-4-03N
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71AS30-01-4-03N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71AS30-01-4-03N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 3POS 250MA 115V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:71
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:71AS3001403N
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:3
Number of Poles per Deck:4
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 3 Position 4P3T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:19.33mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:4P3T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm