71AF30-03-1-09N
Buy 71AF30-03-1-09N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 71AF30-03-1-09N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 9POS 250MA 115V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:PC Pin
Series:71
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:71AF3003109N
Operating Force:2.880 ~ 23gfm
Number of Positions:9
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:3
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 9 Position SP9T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Depth Behind Panel:30.40mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP9T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm