716P22356L-159
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 716P22356L-159 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 716P22356L-159
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM .022UF 5% 600VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 981 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:600V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:-
Series:Orange Drop® 716P
Ratings:-
Package / Case:Radial
Other Names:338-4368
716P22356L-159-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.022µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.022µF