716P22356L-159
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 716P22356L-159 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 716P22356L-159 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 716P22356L-159 |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP FILM .022UF 5% 600VDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.32 | $2.678 | $2.089 | $1.553 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $1.446 | $1.392 | $1.387 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 600V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 200V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | Orange Drop® 716P |
| Ratings: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 338-4368 716P22356L-159-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.022µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Capacitance: | 0.022µF |
| Applications: | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 716P22356L-159, use the request quote form to request 716P22356L-159 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 716P22356L-159.The price and lead time for 716P22356L-159 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 716P22356L-159.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

