716P10454LA3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 716P10454LA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 716P10454LA3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 810 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.252" L x 0.421" W (31.80mm x 10.70mm)
Series:Orange Drop® 716P
Ratings:-
Package / Case:Radial
Other Names:338-4367
716P10454LA3-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:1.031" (26.20mm)
Height - Seated (Max):0.953" (24.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.1µF