715P223516MA3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 715P223516MA3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 715P223516MA3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" Dia x 1.650" L (17.50mm x 41.90mm)
Series:Orange Drop® 715P
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:1.406" (35.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.980" (24.90mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.022µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.022µF