7142LA55CB
IDT (Integrated Device Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7142LA55CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 7142LA55CB
Manufacturer IDT (Integrated Device Technology)
Description IC SRAM 16K PARALLEL SB48
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Technology:SRAM - Dual Port, Asynchronous
Supplier Device Package:48-SIDE BRAZED
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:48-DIP (0.600", 15.24mm)
Other Names:IDT7142LA55CB
IDT7142LA55CB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)