Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 714-87-145-41-014101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 714-87-145-41-014101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN PIN RCPT .016-.022 SOLDER
(In US Dollars)
130 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Tail Type:No Tail
Tail Diameter:-
Socket Depth:0.246" (6.25mm)
Series:714
Pin Hole Diameter:-
Packaging:Strip
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Hole Diameter:0.055" ~ 0.071" (1.40mm ~ 1.80mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Length - Overall:0.285" (7.24mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insertion Force:2.00N
Flange Diameter:0.072" (1.83mm)
Features:-
Detailed Description:Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm) No Tail Solder
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Board Thickness:0.039" ~ 0.197" (1.00mm ~ 5.00mm)
Accepts Square Pin Size:-
Accepts Pin Diameter:0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm)