714-87-112-31-012101
Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 714-87-112-31-012101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 714-87-112-31-012101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 714-87-112-31-012101 |
|---|---|
| Manufacturer | Preci-Dip |
| Description | CONN PIN RCPT .016-.021 SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.15 | $1.01 | $0.871 | $0.713 | ||
| 1000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |||
| $0.633 | $0.554 | $0.527 | |||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Tail Type: | No Tail |
| Tail Diameter: | - |
| Socket Depth: | 0.124" (3.15mm) |
| Series: | 714 |
| Pin Hole Diameter: | - |
| Packaging: | Strip |
| Other Names: | 1212-1166 7148711231012100 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Hole Diameter: | 0.039" ~ 0.051" (0.99mm ~ 1.30mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Length - Overall: | 0.136" (3.45mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Force: | 1.00N |
| Flange Diameter: | 0.055" (1.40mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Solder |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | Flash |
| Contact Finish: | Gold |
| Board Thickness: | 0.039" ~ 0.094" (1.00mm ~ 2.39mm) |
| Accepts Square Pin Size: | - |
| Accepts Pin Diameter: | 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 714-87-112-31-012101, use the request quote form to request 714-87-112-31-012101 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 714-87-112-31-012101.The price and lead time for 714-87-112-31-012101 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 714-87-112-31-012101.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

