7129DG
Aavid Thermalloy
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7129DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7129DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7129DG |
|---|---|
| Manufacturer | Aavid Thermalloy |
| Description | BOARD LEVEL HEAT SINK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.922 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.866" (22.00mm) |
|---|---|
| Type: | Board Level |
| Thermal Resistance @ Natural: | 19.20°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 7.00°C/W @ 500 LFM |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Series: | - |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 3.5W @ 70°C |
| Package Cooled: | TO-220 |
| Other Names: | 042830 |
| Material Finish: | Tin |
| Material: | Copper |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Length: | 1.040" (26.42mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.375" (9.52mm) |
| Diameter: | - |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-220 Copper 3.5W @ 70°C Board Level |
| Attachment Method: | Clip |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7129DG, use the request quote form to request 7129DG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7129DG.The price and lead time for 7129DG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7129DG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



