71226-001LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71226-001LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71226-001LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71226-001LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | SQUARE NUT 3/16" STN STEEL 2-56 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
|---|---|
| Type: | Square |
| Thread Size: | #2-56 |
| Thickness: | 0.072" (1.83mm) |
| Series: | - |
| Plating: | - |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Stainless Steel |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | #2-56 Square Nut 0.187" (4.75mm) 3/16" Stainless Steel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71226-001LF, use the request quote form to request 71226-001LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71226-001LF.The price and lead time for 71226-001LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71226-001LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

