711-11-T2E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 711-11-T2E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 711-11-T2E
Manufacturer Ohmite
Description SWITCH ROTARY 11POS 7A 125V
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:20V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series:711
Panel Cutout Dimensions:Circular - 9.53mm Dia
Other Names:OH711-11-T2E
OH711-11-T2E-ND
Operating Force:5.041 ~ 8.641gfm
Number of Positions:11
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:2
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 11 Position SP11T 7A (AC/DC) 125VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:45.20mm
Current Rating:7A (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Circuit per Deck:SP11T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:12.70mm