71035-506
Laird Technologies - Thermal Products
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71035-506 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71035-506 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71035-506 |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies - Thermal Products |
| Description | PELTIER CP08,31,06,L,EP,W4.5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $27.97 | $25.596 | $24.806 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 3.7V |
|---|---|
| Series: | CP |
| Resistance: | 1.54 Ohms |
| Qmax @ Th: | 4.5W @ 25°C |
| Outline L x W x H: | 12.30mm x 12.30mm x 3.40mm |
| Other Names: | 71035506 926-1242 CP08,31,06,L,EP,W4.5 |
| Operating Temperature: | 80°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Lead Wires, Sealed - Epoxy |
| Detailed Description: | Peltier Module 12.30mm x 12.30mm x 3.40mm 4.5W @ 25°C 2.1A 80°C |
| Delta Tmax @ Th: | 67°C @ 25°C |
| Current - Max: | 2.1A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71035-506, use the request quote form to request 71035-506 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71035-506.The price and lead time for 71035-506 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71035-506.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

