7103
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7103 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7103 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7103 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.362 | $11.159 | $10.065 | $9.846 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | - |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Size / Dimension: | 0.600" Dia x 0.450" W (15.24mm x 11.43mm) |
| Series: | 7100 |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Vertical, No Base, 2 PC Pin |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Lines: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance @ Frequency: | 2mH @ 1kHz |
| Height (Max): | - |
| Filter Type: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 2mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A DCR 70 mOhm |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 70 mOhm |
| Current Rating (Max): | 1A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7103, use the request quote form to request 7103 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7103.The price and lead time for 7103 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7103.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



