7100-062-4585
Twin Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7100-062-4585 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7100-062-4585 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7100-062-4585 |
|---|---|
| Manufacturer | Twin Industries |
| Description | BREADBOARD PREPUNCHED INSULATING |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.25 | $11.026 | $10.80 | $10.575 | $10.35 | |
Specifications
Data sheet
| Size / Dimension: | 8.50" L x 4.50" W (215.9mm x 114.3mm) |
|---|---|
| Series: | 7100 |
| Proto Board Type: | Breadboard, Prepunched Insulating |
| Plating: | - |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | 438-1035 71000624585 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hole Diameter: | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Edge Contacts: | - |
| Detailed Description: | Breadboard, Prepunched Insulating 0.100" (2.54mm) |
| Circuit Pattern: | - |
| Board Thickness: | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 7100-062-4585, use the request quote form to request 7100-062-4585 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7100-062-4585.The price and lead time for 7100-062-4585 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7100-062-4585.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





