70MT160PA
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70MT160PA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70MT160PA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 70MT160PA |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE BRDG 3PHS 1600V 7OA INTPK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1.6kV |
|---|---|
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | 7-MTPA |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 7-MTPA |
| Other Names: | *70MT160PA VS-70MT160PA VS-70MT160PA-ND VS70MT160PA VS70MT160PA-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Three Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6kV Chassis Mount 7-MTPA |
| Current - Average Rectified (Io): | 70A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 70MT160PA, use the request quote form to request 70MT160PA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70MT160PA.The price and lead time for 70MT160PA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 70MT160PA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


