702R1C5.5XW
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 702R1C5.5XW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 702R1C5.5XW
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CARTRIDGE 70A 5.5KVAC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:5.5kV
Size / Dimension:3.000" Dia x 17.875" L (76.20mm x 454.03mm)
Series:POWR-GARD®
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:Indicating
Current Rating:70A