6SLG47MX
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6SLG47MX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 6SLG47MX
Manufacturer Rubycon
Description SMD CAP
(In US Dollars)
3500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:PC-CON, SLG
Ripple Current @ High Frequency:2.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:47µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF