68003-230HLF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 68003-230HLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 68003-230HLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description HEADER BERGSTIK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.525" (13.34mm)
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:30
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:-
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.195" (4.95mm)
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)