6673R1KL.25CT
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6673R1KL.25CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 6673R1KL.25CT
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:-400ppm/°C
Taper:Linear
Series:6670
Rotation:Continuous
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):1k
Power (Watts):3.5W
Packaging:Bulk
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Servo Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:1k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 3.5W Solder Turret
Bushing Thread:-
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:0.626" (15.90mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)