Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 63453-038 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 63453-038
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN RCPT 38POS T/H GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:Minitek®
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:63453-38
63453-38-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:38
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Insulation Height:0.177" (4.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:38 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Current Rating:2A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.098" (2.50mm)