6273R5.5KL.5FS
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6273R5.5KL.5FS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 6273R5.5KL.5FS
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:-400ppm/°C
Taper:Linear
Series:6273
Rotation:Continuous
Resistive Material:Conductive Plastic
Resistance (Ohms):5.5k
Power (Watts):1.5W
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Servo Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:5.5k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 1.5W Solder Turret
Bushing Thread:-
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)