60R010XPR
Hamlin / Littelfuse
60R010XPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60R010XPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 60R010XPR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.1A(hold) 0.2A(trip) 60VDC 40A 0.38W 4s 2.5Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Ammo Pack
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50654 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 60R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):7.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.5 Ohms