60CNQ045SM
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
60CNQ045SM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60CNQ045SM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 60CNQ045SM
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 45V 30A PRM3-SM
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:640mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:PRM3-SM
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:PRM3-SM
Other Names:60CNQ045SMSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole PRM3-SM
Current - Reverse Leakage @ Vr:5mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A