601D238F040JT7
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 601D238F040JT7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 601D238F040JT7
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 2300UF 40V AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
45 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)
Series:601D
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2300µF 40V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2300µF