600S0R6BW250XT
American Technical Ceramics
600S0R6BW250XT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 600S0R6BW250XT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 600S0R6BW250XT
Manufacturer American Technical Ceramics
Description CAP CER 0.6PF 250V NP0 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±0.1pF
Thickness (Max):0.035" (0.89mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:ATC 600S
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:600S0R6BW
600S0R6BWDRB
600S0R6BWDRN
ATC600S0R6BW250XT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Detailed Description:0.6pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Capacitance:0.6pF