600R160-R1F
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 600R160-R1F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 600R160-R1F
Manufacturer Littelfuse
Description 600R Series 600V POLYFUSE? Lead-Free Radial Leaded Resettable PPTC for Telecom Protection
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5473 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:10s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 600R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):17 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 160mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):320mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):160mA