600R150-RAF
Hamlin / Littelfuse
600R150-RAF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 600R150-RAF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 600R150-RAF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 267 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Series:POLY-FUSE®, 600R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):7 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:600R150RAF
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA