6.3ZLG47MEFCTZ5X7
Buy 6.3ZLG47MEFCTZ5X7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 6.3ZLG47MEFCTZ5X7
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:ZLG
Ripple Current @ Low Frequency:175mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:260 mOhms
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF