6.3ZL220MEFCT78X7
Rubycon
6.3ZL220MEFCT78X7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6.3ZL220MEFCT78X7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 6.3ZL220MEFCT78X7
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:ZL
Ripple Current @ Low Frequency:190mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:150 mOhms
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF