5OQ102KXCAA
AVX Corporation
5OQ102KXCAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5OQ102KXCAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5OQ102KXCAA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5P (B)
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.236" (6.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±10% 500V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Capacitance:1000pF