5KP40CAE3/TR13
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5KP40CAE3/TR13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5KP40CAE3/TR13
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 40V 64.5V P600
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):77.5A