5KP160C-B
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5KP160C-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 5KP160C-B
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 160V 271.95V P600
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:271.95V
Voltage - Breakdown (Min):168.75V
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:5KP
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:P600, Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)