595D158X9004R2T
Electro-Films (EFI) / Vishay
595D158X9004R2T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 595D158X9004R2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 595D158X9004R2T
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 1500UF 4V 10% 2824
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Series:TANTAMOUNT®, 595D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2824 (7260 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:R
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.148" (3.75mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):70 mOhm
Detailed Description:1500µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 2824 (7260 Metric) 70 mOhm
Capacitance:1500µF