595D155X9016T2T
Electro-Films (EFI) / Vishay
595D155X9016T2T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 595D155X9016T2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 595D155X9016T2T
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 1.5UF 16V 10% 0805
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Series:TANTAMOUNT®, 595D
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:T
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):8.7 Ohm
Detailed Description:1.5µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 0805 (2012 Metric) 8.7 Ohm
Capacitance:1.5µF