57M22-01B16N
Grayhill, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 57M22-01B16N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 57M22-01B16N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY MILITARY, 22.5 DEG
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Termination Style:Solder Lug
Series:57
RoHS Status:RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Force:14 ~ 58gfm
Number of Positions:16
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 16 Position SP16T 250mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:23.27mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:Gold
Circuit per Deck:SP16T
Angle of Throw:22.5°
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:11.10mm