56SP30-01-4-03N
Buy 56SP30-01-4-03N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 56SP30-01-4-03N
Manufacturer Grayhill, Inc.
Description SWITCH ROTARY 3POS 200MA 115V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:115V
Panel Cutout Dimensions:-
Other Names:56SP3001403N
Operating Force:2.520 ~ 6.481gfm
Number of Positions:3
Number of Poles per Deck:4
Features:Shaft and Panel Sealed
Detailed Description:Rotary Switch 3 Position 4P3T 200mA (AC/DC) 115VAC Panel Mount, Through Hole
Depth Behind Panel:9.58mm
Current Rating:200mA (AC/DC)
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:4P3T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm